Warning: Creating default object from empty value in /home/dukstomoky/domains/dukstomokykla.lt/public_html/administrator/components/com_fgallery/helpers/fgallery.php on line 493

Kernavė

Kernavė - pirmoji Lietuvos sostinė

Siekiant ugdyti mokinių pilietiškumą ir tautiškumą, buvo nuspręsta 5 ir 6 klasių mokinius supažindinti su Kernave. Tai miestelis Širvintų rajono savivaldybės teritorijoje,  pirmoji Lietuvos sostinė. Miestelis garsus Kernavės piliakalniais, kuriems XIX a. sugalvoti vardai – Pilies kalnas, Aukuro kalnas, Mindaugo kalnas, Lizdeikos kalnas ir Kriveikiškio piliakalnis. Kernavės piliakalniai apipinti legendų. Kažkur nuo čia būta požeminio kelio į Trakus ir Vilnių. Kernavėje jis uždarytas geležinėmis durimis, prie Trakų – sidabrinėmis, prie Vilniaus – auksinėmis.

Lietuvos ir Žemaitijos didžiosios kunigaikštystės metraštyje teigiama, kad kunigaikštis Kernius apie 1040 m. ne tiktai įkūrė pirmąją Lietuvos sostinę, bet ir sugalvojo Lietuvos vardą. Legendos ir padavimai byloja, kad kunigaikštis Kernius pagal pagoniškus papročius buvo sudegintas, o pelenai išbarstyti ant piliakalnio.

Kernavėje mokiniai aplankė Kernavės archeologinės vietovės muziejų, kuriame mus pasitiko ponia Loreta ir pakvietė į edukacinį užsiėmimą "ARCHEOLOGIJA - NUO TYRIMO IKI EKSPERIMENTO IR REKONSTRUKCIJOS". Jo metu mokiniai sužinojo daug įdomių istorinių įvykių, savo rankose laikė strėles, lankus, iš elnio kailio pagamintą strėlinę, bandė gyventi primityvioje iš kailio ir kuolų padarytoje palapinėje, spėliojo, kaip buvo verdama sriuba. Mokiniai išbandė archeologo profesiją: iš smėlio išsikasė įvairių daiktų likučius ir bandė juos datuoti.  Po edukacinio užsiėmimo aplankėme Archeologinį muziejų, kuris mus pasitiko ne tik šioje vietovėje rastų artefaktų kolekcija, bet ir šiuolaikinėmis technologijomis.

Po muziejaus nuskubėjome pas ponią Mildą, kuri pavaišino skania čiobrelių arbata, pyragais ir kibinais. Pavalgę ir linksmi nuskubėjome į "Žaidžiančių skulptūrų" parką. Skulptūrų parko įkūrėjas skulptorius Henrikas Orakauskas plačiai šypsodamasis pasitiko vaikus ir prasidėjo žaidimas: visos skulptūros juda, jas galima liesti, iš jų šaudyti, mėtyti, ant jų sėdėti, jomis važiuoti... Vaikai net nepajuto, kaip greitai prabėgo laikas.

Pažaidę H. Orakausko "Žaidžiančių skulptūrų" parke visi drauge nuskubėjome į piliakalnius, tačiau pakeliui mus pasitiko moteris ir pasiūlė aplankyti žymaus lietuvių drožėjo Ipolito Užkurnio parodą. Čia mes pasinėrėme į drožinių iš medžio pasaulį. Darbai labai įspūdingi, dauguma iš medžio masyvo, dideli ir stebinantys kruopštumu.

Pagaliau priėjome ir žymiuosius Kernavės piliakalnius. Vaikai degė noru įkopti į kiekvieną, pamatyti nuostabų Pajautos slėnį, Nerį, pasigrožėti gamta.

Išvykę iš Kernavės ilgą laiką mokiniai aptarinėjo įspūdžius, džiaugėsi aplankę pirmąją Lietuvos sostinę, dalyvavę įdomiose veiklose. Žengėme mažą, bet labai prasmingą žingsnį ugdydami  tautiškumą, pasididžiavimą savo šalimi, mokydami mokinius būti atsakingais piliečiais.

Joomla Slideshow

Parengė mokytojos