Lietuvos žydų genocido aukų dienos minėjimas

Lietuvos žydų genocido aukų dienos minėjimas Dūkšte

Ketvirtadienį, rugsėjo 20 dieną, minėjome Lietuvos žydų genocido dieną. Kodėl ne rugsėjo 23 dieną? Na, 23 - oji – sekmadienis, be to, tą dieną visas dėmesys buvo skirtas Popiežiaus vizitui.

Taigi ketvirtadienį, 12 valandą, pėstute išėjome į senąsias žydų kapines Tumalinos  miške. Nešėmės žvakučių, akmenukų. Kartu su mokiniais ėjo ir klasių auklėtojos G. Sobčikienė, J. Purvinskienė, S. Žiliukienė bei istorijos mokytojai A. Tijūnelienė ir V. Rinkevičius.

Nuėjome, apžiūrėjome paminklą, išlikusias kapavietes. Atvažiavo Dūkšto bibliotekos darbuotojos E. Mačiulienė ir N. Mažeikienė, keletas Dūkšto gyventojų. Renginyje dalyvavę D. ir V. Macijauskai visus  užbūrė savo daina apie ramybę.

Bibliotekos vedėja E. Mačiulienė pradėjo minėjimą: trumpai papasakojo, kokia proga susirinkome, kaip gimė idėja būtent tokiu renginiu paminėti Lietuvos žydų genocido aukų dieną, kiek Dūkšte prieš Antrąjį pasaulinį karą gyveno žydų tautybės gyventojų, koks jų likimas.

Istorijos mokytoja  papasakojo, kodėl būtent rugsėjo 23 – oji yra minima kaip Lietuvos žydų genocido aukų diena: 1943 – ųjų rugsėjį buvo likviduotas Vilniaus getas – žydai vyrai išvežti į koncentracijos stovyklas Estijoje, moterys – į Kaizervaldo koncentracijos stovyklą netoli Rygos, o keli šimtai senelių ir ligonių geto likvidavimo metu sušaudyti Paneriuose. Ji priminė tragišką žydų tautos likimą, kalbėjo apie žydus slėpusius, padėjusius jiems išgyventi žmones. Mokini

Mokinės Deimantė, Meirūnė , Ana, Erika, Aurelija, Gabija, Valentina skaitė ištraukas iš žydaitės Anos Frank dienoraščio, deklamavo posmus apie dramatiškus žydų tautos išgyvenimus Antrojo pasaulinio karo metais ir atminties svarbą.

Paskui uždegėme prie kapaviečių žvakeles. Kol jos degė, iš akmenukų išdėliojome idiš kalba Dūkšto miesto vardą. Mokytoja Audronė paaiškino, kad žydai kapus pažymi akmenimis: jie akmenis laiko amžinybės simboliu.

Diena buvo graži - šilta ir saulėta. Rudens pievomis grįžome į mokyklą. Nors Tumalinos žydų kapinėse buvo laidojami Dūkšto ir aplinkui esančių kaimų gyventojai (tai ne sušaudytų žmonių kapavietė), bet vis tiek ne vienas eidami pagalvojome apie tai, kokį siaubą išgyveno sušaudyti varomi žmonės, ne vienas pajutome šiurpią karo prisiminimų vėsą.

You need to upgrade your Flash Player

Joomla Photo Gallery Extension