ŠVEDIŠKAS STALAS – VIENAS IŠ MAISTO ŠVAISTYMO MAŽINIMO BŪDŲ

Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministerija informuoja, kad siekiant kuo ankstesniame amžiuje ugdyti vaikų sveikatai palankios mitybos kompetencijas visuotinis mokinių nemokamas maitinimas pradedamas teikti etapais:

nuo 2020 m. sausio 1 d. iki rugpjūčio 31 d. nemokami pietūs skiriami mokiniams, kurie mokosi pagal priešmokyklinio ugdymo programą, bet tik tose mokyklose, kuriose maitinimas organizuojamas taikant savitarnos (pilno ar dalinio švediško stalo) principą sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka; (tame tarpe ir Ignalinos rajono bendrojo ugdymo įstaigose.)

nuo 2020 m. rugsėjo 1 d. nemokami pietūs visose mokyklose skiriami mokiniams, kurie mokosi pagal priešmokyklinio ugdymo programą (priešmokyklinukams) ir pagal pradinio ugdymo programą pirmoje klasėje (pirmokams).

Švediško stalo principo privalumai:

1.  Vaikai turi galimybę rinktis: pvz., tik daržovių ar vaisių salotas, tik sriubą ar tik mėgstamą karštą patiekalą, su garnyru ar be jo.

2.  Vaikai turi galimybę patys įsidėti maisto.

3.  Vaikai turi galimybę įsidėti tiek, kiek nori.

4.  Vaikai tampa savarankiškesni – patys įsideda maisto, priima sprendimą, ką nori valgyti, ir tai daro sąmoningai, niekieno neverčiami.

5.  Gerėja vaikų valgymo kultūra: galimybė rinktis bei skanus ir estetiškai patiektas maistas lavina vaikų skonį, padeda gerinti maisto vartojimo bei sveikos mitybos įpročius.

6.  Maloni aplinka, skanus maistas gerina vaikų socialinius įgūdžius – atsiranda pagarba maistui, jis mažiau švaistomas.

7.  Mažėja socialinė atskirtis: visi vaikai turi vienodą galimybę pasirinkti maistą, kartu valgyti ir bendrauti.

8.  Didėja atsakomybė už nesuvalgytą maistą, ugdomas maisto atliekų savitvarkos gebėjimas, nes vaikai pratinami savarankiškai sutvarkyti nesuvalgytą maistą: išvalyti maisto atliekas iš lėkščių bei atskirai jas sudėti į tam skirtas talpas, atskirai padėti nešvarius įrankius.

Ignalinos r. Dūkšto mokykloje nuo sausio mėnesio pradėtas taikyti dalinis Švediško stalo principas priešmokyklinio amžiaus vaikams ir 5-mečiams, kurie nuo ateinančių mokslo metų turės galimybę nemokamai pavalgyti pietus. Vaikai turi galimybę įsidėti maisto tiek, kiek nori: įsipilti sriubos, įsidėti daržovių ir salotų.